Skala Norwooda-Hamiltona

Co to jest skala Norwooda

Skala Norwooda (zwana również skalą Norwooda-Hamiltona) jest skalą pomiarową stosowaną do klasyfikowania rozległości i etapów łysienia typu męskiego. Jest powszechnie akceptowana przez lekarzy jako standard określający wypadanie włosów i oceniający łysienie u pacjenta. Skala została po raz pierwszy wprowadzona przez Jamesa Hamiltona w latach pięćdziesiątych, a później zaktualizowana przez O’Tara Norwooda w latach siedemdziesiątych.

Skala wypadania włosów Norwooda Hamiltona jest bardzo ważnym narzędziem nie tylko do oceny stopnia wypadania włosów, ale także do oceny możliwości, jakie ma pacjent, myślący o przeszczepie włosów.

Etapy w skali Norwooda

Skala składa się łącznie z 7 etapów: od pierwszego najłagodniejszego – etap 1, do najbardziej zaawansowanej postaci łysienia w etapie 7. 

Dzięki poniższej skali możesz samodzielnie ocenić na jakim etapie łysienia jesteś obecnie.  Pamiętaj, że łysienie to cecha indywidualna, nie każde kończy sie na stopniu 7 z skali Norwooda.

Zdjęcia głowy mężczyzny

Stopień 1

Fryzura młodociana, bez oznak łysienia.

Stopień 2

Dojrzała linia włosów, tymczasowa, łagodna recesja włosów wzdłuż przedniej linii włosów.

Stopień 2a

Kolejny etap łagodnej regresji przedniej linii włosów.

Stopień 3

Najwcześniejsza faza łysienia, znacznie powiększone zakola i cofnięcie przedniej linii włosów.

Stopień 3a

Najwcześniejsza faza łysienia, znacznie powiększone zakola i mocniejsze cofnięcie przedniej linii włosów.

Stopień 3 szczyt głowy

Najwcześniejsza faza łysienia, znacznie powiększone zakola i mocniejsze cofnięcie przedniej linii włosów. Przerzedzenie włosów na czubku głowy.

Stopień 4

Dalsze cofanie się linii włosów oraz powiększenie obszaru łysienia na czubku głowy.

Stopień 4a

Dalsze cofanie się linii włosów.

Stopień 5

Pas oddzielający łysinę na czubku głowy od zakoli staje się widocznie mniejszy.

Stopień 5a

Przedni i wierzchołkowy obszar łysienia łączą się w jeden.

Stopień 6

Łysina obejmuje większą część głowy, pozostaje jedynie wąski pas włosów w kształcie podkowy.

Stopień 7

Łysina powiększa się i obejmuje większą część głowy. Faza końcowa łysienia.

W większości przypadków możemy Ci pomóc

Przeszczep włosów

FUE (follicular unit excision), czyli pobieranie i przeszczepianie pojedynczych mieszków włosowych. Jest to najbardziej nowoczesna, bezbolesna i skuteczna metoda walki z łysieniem, która nie pozostawia linijnej blizny z tyłu głowy. 

Przeszczep brody

Przeszczep brody z wykorzystaniem metody FUE (follicular unit excision)lub DHI czyli pobieranie i przeszczepianie pojedynczych mieszków włosowych. Niezwykłe efekty odbudowy zarostu oraz zbudowania nowej linii włosów na brodzie.

Odbudowa brwi

Innowacyjny zabieg przeszczepu brwi lub rzęs. Zabieg pozwalający odbudować lub stworzyć nowy kształt brwi oraz pozwalający zagęścić lub zbudować od nowa rzęsy (zabieg na rzęsach wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym).